Jak rychle zhubnout? Nejkratší cestu k optimální váze vám ukáže výživový odborník!

Jak rychle zhubnout? Nejkratší cestu k optimální váze vám ukáže výživový odborník!

Usilovně přemýšlíte, jak rychle zhubnout? Máte evidentní nadváhu, a ač se snažíte sebevíc, nedaří se vám s nepříjemnou situací pohnout? Stále dokola si kladete otázku jak na to, aby přebytečná kila co nejrychleji zmizela? A to pokud možno jednou provždy? Než propadnete beznaději z toho, že vaše snaha nepřináší očekávané výsledky, uvědomte si jedno. Hubnutí je poměrně složitý proces ovlivněný celou řadou aspektů. Obzvláště pak takové hubnutí, které má přinést trvalejší efekt. Chcete-li zhubnout až příliš rychle, není divu, že nejste úspěšní. Chce to zkrátka čas. A nejen to. Důležitý je také individuální přístup. Jde o to, že každý, kdo se pokouší dosáhnout své ideální váhy, má tak trochu jinou „startovací“ pozici. Lidé se zkrátka navzájem v mnoha ohledech liší a také proto se zdaleka ne každý dokáže se shazováním přebytečných kilogramů vypořádat zcela sám.

Svého snu o dokonalé postavě se nicméně vzdávat nemusíte. Existují totiž odborníci, kteří vám poradí s tím, co je ve vaší situaci nejdůležitější. Se správnou výživou!

Když nevíte, jak rychle zhubnout

Přestože jste už vyzkoušeli téměř vše, stále se vám nedaří výrazněji zhubnout? Pár kilo sice občas shodíte, ale za chvíli je vaše váha stejná jako dřív nebo dokonce ještě o trochu vyšší? To je nepříjemné. A možná až stresující. Obzvláště v případě, že vás lze na základě tzv. Body Mass Indexu (BMI) zařadit do kategorie lidí obézních a nikoliv jen mezi ty, kteří mají pouze nadváhu. Obezita s sebou totiž nese celou řadu rizik a není na ní rozhodně nic příjemného. Kromě faktu, že člověk s nějakými třiceti kily navíc už zkrátka nevypadá nejlépe, je tu i vyšší pravděpodobnost výskytu nejrůznějších nemocí. Ale o tom později.

Jestliže tedy nejste ve snaze o dosažení rozumné hmotnosti ani trochu úspěšní, je jisté, že jste to „vzali za špatný konec“. V takovém případě nelze než doporučit, abyste vyhledali pomoc nějakého odborníka. A přestože je proces hubnutí komplexní záležitostí, kdy nejde pouze o množství či o kvalitu konzumovaných potravin, ale také o to, kolik energie vaše tělo zase vydává, je to právě strava, u které byste měli začít.

Nutriční odborník a jídelníček „na míru“

Jistě nebude na škodu, když si tak trochu sáhnete do svědomí a přiznáte si, jaké množství jídla, v jaké kvalitě a v jakou denní či noční dobu obvykle konzumujete. Jste-li obézní, možná vás taková „inventura“ docela nemile překvapí. Často si dopřáváte fast food, o němž je známo, jak významně přispívá ke vzniku obezity? Máte v oblibě alkohol nebo pijete litry nejrůznějších limonád? A co cukrovinky, uzeniny nebo slané chipsy? Je-li u vás podobná strava na denním pořádku, není divu, že kila nejdou dolů. Možná ale, že to s vašimi stravovacími návyky přece jen není až tak zlé a přesto se vám zhubnout nedaří. Ať je to jak chce, určitě by vás měl vidět nějaký odborník. Ať už lékař nebo nějaký specialista na výživu. Zkušený nutriční odborník zhodnotí váš stav a navrhne vám řešení tzv. „na míru“. Zkrátka vám sestaví jídelníček, který bude odpovídat vaší situaci a díky kterému se vaše šance na zhubnutí rapidně zvýší.

Štíhlejší postava přináší kvalitnější život

Štíhlejší postava obvykle člověku přináší jen samé výhody. Nemusí příliš řešit, co si oblékne, ani to, zda se na něj kvůli jeho vyšší váze ostatní lidé nedívají tak trochu s despektem. Štíhlému jedinci se na rozdíl od toho, kdo je obézní, lépe dýchá, nemá problémy s pohybem a tedy i s celou řadou běžných každodenních úkonů. Zpravidla se mu také vyhýbají některé nemoci, jimiž je naopak otylý člověk ohrožen podstatně více. Věděli jste například, jak obezita zvyšuje riziko úmrtí na covid? Nebo že mají lidé s výraznou nadváhou v průměru o 10 let kratší život než ti, kteří jsou štíhlí nebo jejichž hmotnost je alespoň tzv. „v normě“? Pokud zůstanete obézní, pravděpodobně vás dříve či později dostihne některá z těchto zdravotních komplikací:

  • Vysoký krevní tlak
  • Diabetes
  • Potíže s klouby
  • Žlučové kameny
  • Dušnost
  • Problémy se spánkem

Začněte svižnou chůzí!

Dietní režim naordinovaný zkušeným výživovým odborníkem bude mít na vaše hubnutí bezpochyby příznivý vliv. Kilogramy půjdou dolů, zlepší se váš zdravotní stav a určitě se vám také zvedne nálada. Je však pravděpodobné, že si pouze s úpravou stravování nevystačíte. Redukce váhy obvykle vyžaduje také pravidelný pohyb. A nebojte se. Nemusí jít o nic extrémního. Žádné špičkové sportovní výkony od vás nikdo nečeká. Pro začátek může stačit svižná chůze, kterou vám jistě doporučí každý, kdo má s hubnutím nějaké zkušenosti. Časem přidáte třeba kolo nebo plavání a možná že se vám nakonec zalíbí i v nějakém tom fitness centru. Kdo ví? Důležité je, abyste dosáhli svého cíle. A tím není nic jiného, než normální postava. Taková, se kterou budete spokojeni.

Prozradíte nám, s jak výraznou nadváhou se potýkáte? A jak dlouho už vás nadbytečná kila trápí?

Jiřina Holubová

Začněte psát a stiskněte Enter pro vyhledávání

Shopping Cart