Jak na suchou pokožku hlavy? Než navštívíte ordinaci specialisty, zkuste několik osvědčených tipů!

Jak na suchou pokožku hlavy? Než navštívíte ordinaci specialisty, zkuste několik osvědčených tipů!

Usilovně přemýšlíte jak na suchou pokožku hlavy? Trápí vás neodbytné svědění a nevíte, co si počít? Nebo se už nepříznivý stav kůže dokonce projevuje na kvalitě vlasů a vy začínáte tak trochu panikařit? Ať už jsou vaše potíže jakkoliv nepříjemné, snažte se zachovat klid. Naprostou většinu podobných problémů lze totiž řešit. Někdy je náprava docela snadná, jindy komplikovanější. Ale určitě ne nemožná. Abyste se však dobrali nějakého zlepšení, budete nejprve muset zjistit, co je špatně. Zkrátka vypátrat, z čeho vaše problémy pramení. A ačkoliv je téměř jisté, že by vám s tím mohl nejlépe pomoci nějaký specialista, například kožní lékař nebo třeba takový tricholog, můžete se nejprve pokusit udělat ve svém každodenním životě několik změn. Takových, které by kvalitu vaší vlasové pokožky zlepšily i bez přičinění odborníka.

Než se tedy vydáte do ordinace, vyzkoušejte pár tipů, které jsme pro vás dnes shromáždili. Jde o záležitosti, které zpravidla docela slušně fungují. Snad budete mít štěstí!

Jak na suchou pokožku hlavy – odhalte příčinu!

Lidská kůže je jakýmsi indikátorem zdraví a celkové kondice. Když se svým tělem nezacházíte právě ideálním způsobem nebo pokud dokonce onemocníte, zpravidla se to dříve či později projeví právě na pokožce. Nemocí, které o sobě mohou dát takto vědět, je požehnaně. A aby toho nebylo málo, existuje také celá řada ryze kožních chorob. Jistě víte, že mohou člověka potrápit takové věci jako různé ekzémy, bradavice nebo třeba lupénka. A možná, že jste už leccos zaslechli také o nemoci, jíž se říká „kuřecí kůže“. Že nejde o nic příjemného, to jistě přinejmenším tušíte.

Ale zpět k potížím, které sužují vás. Máte suchou pokožku na hlavě a snažíte se přijít na to, jak její stav zlepšit? Jedna věc je jistá. Pokud jde o lidské tělo, nic se neděje bez příčiny! Takže je nutné nejdříve odhalit podstatu vašich obtíží. Zdá se vám, že je situace vážná a vyžaduje zásah odborníka? Pak neváhejte! Pokud to ovšem nijak dramatické není, zkuste na problému nejprve zapracovat sami.

Odhalte jádro problému!

Pokožka vaší hlavy už není co dřív? Stále častěji vás svědí a na oblečení nacházíte lupy? Začněte konat. V krajním případě byste totiž klidně mohli přijít o vlasy! A holá hlava, ta rozhodně nesluší každému. Odhalení jádra problému nemusí být sice snadné, ale zpravidla se taková snaha vyplatí. Abychom ke zlepšení vaší situace trochu přispěli, připravili jsme krátký seznam nejobvyklejších věcí, které se za vašimi potížemi mohou skrývat. Tady je:

  • Každodenní mytí vlasů – může být sice pochopitelné jak z hygienického tak z estetického hlediska, ale vaší pokožce rozhodně škodí. Její přirozené pH se tím totiž dříve či později naruší, kůže začne trpět a vysychat
  • Absence minerálů a vitamínů ve stravě – je také častou příčinou suché či jinak poškozené vlasové pokožky a může vést k horší kvalitě vlasů a dokonce až k jejich ztrátě
  • Váš životní styl – není-li právě příkladný, má na kůži nezanedbatelný vliv. Hodně kouříte? Často pijete alkohol? Jste v permanentním stresu? Nedivte se, že není pokožka v pořádku
  • Nějaká kožní choroba – je další z možných příčin problému. Snad lupénka, případně nějaký ekzém, ale klidně i něco docela jiného. Diagnózu ovšem určí pouze odborník, to je zřejmé

Uzdravte kůži – zachráníte vlasy!

Už jsme řekli, že se nepříznivý stav vaší vlasové pokožky může záhy podepsat také na vaší kštici. A pokud souhlasíte s tím, že vlasy dělají člověka a neradi byste o ně přišli, udělejte vše, aby se kůže na vaší hlavě uzdravila. Zlepšení lze v řadě případů docílit už jen tím, že změníte některé návyky, které vám škodí. Zmínili jsme přehnanou hygienu, kouření či konzumaci stravy chudé na vitamíny. A pomoci si můžete i jinak. Například takto:

  • Začnete používat kondicionér, do něhož vmícháte kvalitní domácí med
  • Pořídíte si vlasovou kosmetiku s vysokým obsahem tea tree oleje
  • Budete si dopřávat pravidelnou jogurtovou „kůru“ (kvalitním a čistým jogurtem budete několik minut masírovat pokožku hlavy a před opláchnutím ještě necháte jogurt alespoň půl hodiny působit)
  • Běžný kondicionér nahradíte kvalitním pivem
  • Čas od času své hlavě dopřejete zábal z lehce zahřátého olivového oleje

Když se situace nelepší

Věcí, které naší vlasové pokožce škodí, je celá řada. A faktem také je, že si za problémy zpravidla můžeme z velké části sami. Existují ovšem případy, kdy nepomůže ani změna životní stylu, ani sebelepší péče a nezbývá než navštívit ordinaci. Jestliže jsou vaše potíže trvalejšího charakteru a všechny pokusy o nápravu selhávají, specialistu oslovte co nejdříve. 

Jak dlouho vám už suchá pokožka dává zabrat? A zdá se vám, že si s problémem nakonec poradíte, nebo to bez odborného vyšetření asi nepůjde?

Jiřina Holubová

Začněte psát a stiskněte Enter pro vyhledávání

Shopping Cart