Prodej domu v Jablonci nad Nisou? Ceny starších nemovitostí mohou místy klesnout více než o 15 %!

Prodej domu v Jablonci nad Nisou? Ceny starších nemovitostí mohou místy klesnout více než o 15 %!

Většina makléřů by vám zřejmě potvrdila, že prodeje domů v Jablonci nad Nisou nedosahují ani zdaleka takové úrovně, na kterou byli ještě donedávna zvyklí. A možná byste se od nich dokonce dozvěděli, že se objem realizovaných obchodů u tohoto typu nemovitostí propadl na pouhý zlomek toho, co bylo běžné mezi lety 2020 a 2022. A nijak by nepřeháněli. Rozdíl mezi zmíněným obdobím, které je často označováno za novodobou realitní horečku, a tím, co je k vidění nyní, je skutečně markantní.

Vlastníte v Jablonci rodinný dům a rádi byste pro něj našli solventního kupce? Pojďte se podívat, co pro vás z výše popsané situace vyplývá.

Prodej domu v Jablonci nad Nisou – o cenách se už vyjednává!

Rádi byste se zbavili nemovitosti, pro kterou nemáte smysluplné využití? Jde o rodinný dům v severočeském Jablonci? Pokud jste byli přesvědčeni, že se zájemci jen pohrnou a to téměř bez ohledu na to, o jaké peníze si řeknete, můžete být nemile překvapeni. Ceny nemovitostí se v České republice za posledních dvanáct let v průměru zdvojnásobily a lidí, kteří jsou schopni a také ochotni kývnout v podstatě na jakoukoliv částku, kterou majitel domu nebo bytu požaduje, významně ubylo. Prodej vašeho domu může být tedy složitější než by vás ještě před nedávnem napadlo. A to zejména tehdy, pokud nebudete ochotni o ceně alespoň trochu vyjednávat. Cenové ústupky jsou totiž v řadě případů tzv. na pořadu dne.

Abychom vás ale zbytečně nepolekali, raději rovnou dodáme, že je situace každého prodávajícího značně individuální, takže je docela dobře možné, že za svůj dům nakonec obdržíte částku, která vás plně uspokojí. Máte obavy, že to tak nebude? Čtěte a třeba si v tom uděláte jasno!

Ukázka z nabídky RD v Jablonci nad Nisou (01/2023)

Popis Užitná plocha (m2) Pozemek (m2) Adresa Cena v mil. Kč
Samostatný RD před rekonstrukcí 200 453 Smetanova 5,2
Samostatný vícegenerační RD 173 770 Mšeno nad Nisou 7,95
Třípodlažní vila vhodná k renovaci 440 1 106 Rýnovice 10,9
Unikátní vícegenerační vila 385 500 nám. Dr. Farského 16,78

 

Realitní bublina?

Náš realitní trh byl už nějakou dobu notně přehřátý. O tom, že se u nás nafukuje „realitní bublina“ a že by mohla co nevidět prasknout, diskutovali odborníci bezmála celý loňský rok. Ne snad, že by tento dramatický okamžik právě nastal, ale jisté je, že jsme snad poprvé za celou uplynulou dekádu svědky zlevňování nemovitostí. Ceny jdou sice zatím dolů pouze mírně a navíc jen v případě starších domů a bytů, ale přece jen klesají. Může vám to situaci zkomplikovat? Možná ano, možná ne.

Jisté je, že dokud byli lidé ochotni kupovat v podstatě cokoliv, co se na trhu s realitami objevilo, byla pozice prodávajících mimořádně pevná. Ty časy jsou však pryč a zřejmě se jen tak nevrátí. Vzhledem k ekonomickým turbulencím, které zažívá nejen Česká republika, ale i téměř celá Evropa, by vás to však rozhodně nemělo překvapit. Budete nuceni něco slevit? Dobrá otázka!

Staré versus nové

O tom, zda vaši nemovitost bude v dohledné době chtít někdo koupit a to za částku, kterou se chystáte žádat, samozřejmě rozhodne hned několik faktorů. Třeba celkový vývoj ekonomiky a s ním související úrokové sazby. Na výši úroků totiž záleží, jak dostupné jsou hypotéky. A bez těchto úvěrů, které jsou momentálně nejdražší za posledních 20 let, je poptávka po nemovitostech bezmála poloviční.

Zda nebo za jaké peníze se vám podaří nemovitost prodat však stále více ovlivňuje také to, jestli se jedná o novostavbu, dům postavený před deseti či patnácti lety nebo o stavbu, která toho už pamatuje podstatně více. Starší domy, pokud neprošly renovací, která je při dnešních cenách stavebních materiálů a prací mimořádně nákladná, se pochopitelně prodávají hůře. A když už se pro ně najde kupec, téměř jistě si řekne o slevu. Ceny takových nemovitostí jdou dnes v některých městech dolů o deset, ale klidně i o více než patnáct procent!

Je váš dům starší než vy? A nebyl snad dokonce postaven ještě za první republiky? No, nevadí. Jeden trumf navzdory tomu snad přece jen držíte.

Atraktivní lokalita je váš trumf

Ať už se chystáte nabídnout dům jakéhokoliv stáří a v jakémkoliv technickém stavu, snad s výjimkou naprosté ruiny, je vaším trumfem fakt, že se nachází na dobrém místě. Jablonec je totiž i s širokým okolím považován za velmi atraktivní destinaci. Lze tedy soudit, že i přes aktuální propad poptávky, se dříve či později objeví někdo, kdo o vaši nemovitost projeví vážný zájem. A právě to, kde se dům nalézá, bude hrát v jeho ochotě přistoupit na váš cenový požadavek poměrně zásadní roli.

Je vaše nemovitost v perfektním stavu nebo snad vyžaduje nějaké ty opravy? A hodláte ji prodat doslova „za každou cenu“ nebo klidně počkáte, až někdo zaplatí tolik, kolik si představujete?

Jiřina Holubová

Začněte psát a stiskněte Enter pro vyhledávání

Shopping Cart