Autosedačky – vybírejte podle správných kritérií

Autosedačky patří mezi povinnou výbavu automobilu v případě převážení dětí. Víte, podle čeho vybrat správný kousek, který je vhodný pro vaše dítě? Jak poznáte kvalitní autosedačku? Do kdy musí mít dítě autosedačku? Pojďme se společně zorientovat v problematice dětských vajíček, autosedaček a podsedáků. Tři, dva, jedna…. Startujeme!

Autosedačky pro miminka

Pro úplně nejmenší miminka existují speciální maličké autosedačky – takzvaná vajíčka. Jedna se o speciální transportní prostředek, do kterého se miminko spíše položí, než posadi. Do auta se umisťují v protisměru jízdy, což zajišťuje co největší bezpečí pro cestující miminko. Pro čerstvé novorozeně doporučujeme pořídit také vlozku do nejmenší sedačky. Ta zajistí, že dítě bude dostatečně fixováno a nebude v sedačce příliš pohyblivé. Některá vajíčka se dají připnout i ke kočárku, některá potřebuji mezikus ke spojení s kočárkem. Tato vajíčka mohou patřit také do takzvané trojkombinace s dalšími dvěma variantami korby. Vajíčko bývá většinou vybaveno tříbodovými bezpečnostními pásy. Jako doplňky k vajíčku můžete pořídit například:

  • moskytiéru,
  • nánožník,
  • odepínací stříšku,
  • vložku pro pohodlí miminka.

Autosedačky od narození do 4 let

Pro ty, kteří se rozhodnou ve výbavě pro miminko nepořizovat vajíčko, máme dobrou zprávu. Existují totiž autosedačky, které zvládnou vozit dítě od novorozence zhruba do jeho čtyř let – přesněji tedy do váhy 18 kilogramů. Tyto speciální autosedačky mají velmi příjemný povrch, aby vyhovoval té nejjemnější dětské pokožce. Pro novorozeně samozřejmě disponují vložkou, která malé miminko perfektně zafixuje do sedačky, ale zároveň jej nijak neomezuje, netlačí a poskytuje mu maximální komfort. Bezpečnost v tomto typu sedaček zajišťuje pětibodový bezpečnostní pás. Sedačky jsou vybaveny isofixem, který je bezpečně zakomponuje do interiéru vozu. Většina autosedaček do 18 kilogramů má jednoduše odnímatelný potah. Všem je totiž jasné, že malé děti rádi během jízdy svoji autosedačku znečišťují jídlem, pitím nebo sladkostmi.

Autosedačky a podsedáky do 36 kg

V této kategorii najdeme širokou nabídku autosedaček od narození až do 36 kg. Pro starší děti nad 15 kilogramů a 5 let také samostatné podsedáky. Pro větší bezpečnost dítěte volíme raději plné autosedačky, i když v tomto rozmezí váhy dítěte smí být použit i skladnější podsedák. Autosedačky mají totiž oproti podsedáku mnoho výhod:

  • možnost regulovat sklon a polohu sedačky
  • výhoda regulace záhlavní části
  • možnost využít nebo odejmout úchyt na hlavu
  • boční ochrana dítěte z obou stran

Nejbezpečnější volbou jsou samozřejmě autosedačky, které jsou vybaveny isofixem. Ten sedačku připevní k vozu a nehrozí tak riziko zranění způsobené přitlačením dítěte mezi uvolněnou sedačkou a bezpečnostním pásem automobilu.

Autosedačky pro větší dětí  jistí jejich bezpečnost pomocí tříbodového pásu a využívají výhodu isofixu k umístění do auta.

Bezpečnost především

Mnoho lidí, převážně z nejstarší generace, může namítnout, že za dob jejich dětství se jezdilo bez autosedaček a taky to přežili. Je však nutno podotknout, že před desítkami let nebyl provoz na silnicích tak rychlý, ani tak vytížený. Dnes je proto autosedačka více než vítaným partnerem pro cesty automobilem. Crash testy mluví jasně. Autosedačky totiž zajišťují dětem několikanásobně bezpečnější jízdu.

Podle jakých kritérií byste vybírali autosedačku? Je pro vás důležitější design nebo certifikáty a bezpečnostní prvky? Napište nám, jakou autosedačku byste doporučili pro novorozeně.

Jiřina Holubová

Začněte psát a stiskněte Enter pro vyhledávání

Shopping Cart