TV antény umístíte do pokoje i exteriéru

TV antény umístíte do pokoje i exteriéru

Perfektní příjem signálu i snadná instalace. Kvalitní TV antény se postarají o to, že budete vždy v obraze. Vyberte si vnitřní či venkovní anténu s odpovídajícími parametry a užívejte si vysílání v perfektní kvalitě.

DVB-T2 antény vhodné k vašim podmínkám

S (nyní již prakticky překonanými DVB-T) i DVB-T2 anténami můžete přijímat pozemní digitální vysílání, řada modelů zachycuje rovněž analogové a digitální rádiové vysílání. 

To, která anténa je vhodná právě pro vás, záleží jednak na vašich možnostech, kam anténu umístit, jednak na poloze vašeho domu či bytu a rovněž síle okolního signálu. 

Pokojová anténa

Pokojová anténa DVB-T2 je nenáročná na prostor a ve vašem interiéru nebude působit nijak rušivě. Společným jmenovatelem pokojových antén ovšem je – oproti anténám venkovním –  nižší dosah. Proto se hodí pouze do míst se silným signálem, obvykle v blízkosti vysílačů. 

Také v husté zástavbě může být hladký provoz vaší antény narušen okolními vlivy, ať již jde například o fyzické překážky či některé elektrické přístroje a aktivní zařízení v okolí.

Velkou roli u pokojové antény hraje i její umístění, doporučujeme ji ve vašem pokoji umístit u okna, případně co nejvýš – s jejím umístěním možná budete muset trochu experimentovat, než pro ni najdete to nejlepší místo.

Venkovní televizní anténa

Jsou ideální do míst, kde je síla signálu menší, nebo nemáte s vysílačem přímý kontakt. Důležité je u venkovní antény její správné natočení, vždy by měla směřovat ke zdroji signálu. 

Oproti pokojové anténě k televizi je instalace venkovní antény náročnější, doporučujeme proto pořídit si k vaší anténě i vhodný držák na anténu.

Podrobnější článek o umístění venkovní antény najdete tady.

Můžete vybírat z různých druhů venkovních antén, nejvíce je u nás zastoupena klasická směrová anténa (tzv. rybí kost), kterou je nutno směrovat ke zdroji signálu. Najdete ale i antény v řadě jiných, moderních designů, schopných zachytávat i odražený signál z různých směrů.

Vybíráte TV anténu pro slabý signál, nebo máte jiná kritéria? Poradíme, podle čeho se řídit

Zohledněte zisk vaší domácí či pokojové antény

Zisk antény značí její efektivitu. Měří se v dB. V blízkosti vysílače si vystačíte i s domácí anténou s výkonem okolo 10 dB, pro větší vzdálenost je vhodnější pořídit si anténu se ziskem minimálně 20 dB. Antény v naší nabídce mají zpravidla výkon ještě vyšší.

UHF nebo FM anténa k rádiu? Volte i dle frekvenčního pásma 

Frekvenční pásma udávají intervaly frekvencí s horní a spodní hranicí, na kterých lze vysílání zachytit. Rozlišujeme následující pásma a s nimi související typy vysílání.

  • UHF – digitální televizní kanály
  • VHF/UHF – analogové rozhlasové vysílání/digitální televizní vysílání
  • FM/VHF/UHF – analogové rozhlasové vysílání/digitální televizní vysílání
  • FM/VHF/DAB/UHF – digitální rozhlasové i televizní vysílání

Zohlednit při výběru antény můžete i frekvenční rozsah, v jakém jsou schopny signál přijímat. V Česku se využívá rozsah frekvencí mezi 482–786 MHz. 

Polarizace vaší venkovní antény

Polarizací rozumíme rovinu signálu vysílání, které se musí anténa přizpůsobit. Polarizace je dvojí – horizontální a vertikální. S výjimkou velkých měst dominuje prakticky po celé ČR polarizace horizontální, čemuž byste měli přizpůsobit i svou volbu antény. Některé antény z našeho výběru umožňují polarizaci obousměrnou.

Další funkce, které může vaše anténa na TV mít

Nejsou k jejímu fungování nezbytné, ale mohou přispět k jejímu hladkému chodu či rozšířit možnosti jejího využití.

  • 5G LTE filtr – chrání před rušením antény mobilním signálem 5G
  • 4G LTE filtr – chrání před rušením antény mobilním signálem 4G
  • Schopnost přijímat rádiové vysílání (viz výše)
  • Podpora 4K/UHD rozlišení – pro maximální kvalitu obrazu
  • Odolnost vůči povětrnostním podmínkám – nejlepší venkovní TV antény by měly řádění živlů přestát
  • Aktivní/pasivní zapojení antény. Pasivní antény jsou pouze propojeny s přijímačem, aktivní jsou vybaveny ještě zesilovačem TV signálu DVB T2, zvyšujícím jejich efekt.

S jakými anténami a příslušenstvím máte zkušenosti vy?

Jiřina Holubová

Začněte psát a stiskněte Enter pro vyhledávání

Shopping Cart